Fotelik dla dziecka

System ISOFIX

Mówiąc o fotelikach samochodowych przeznaczonych dla dzieci, bardzo często zetknąć się można ze skrótem takim jak ISOFIX (ewentualnie ISO Fixture). Jest to skrót od angielskojęzycznego wyrażenia International Organisation for Standardisation. Takim właśnie mianem określany jest system, jaki znajduje zastosowanie przy montowaniu fotelików dla dzieci w samochodach. Na system ten składają się pewne uchwyty. Zlokalizowane są one dokładnie pomiędzy oparciem fotelika a siedzeniem. Bezpośrednio są one także przymocowane do karoserii samochodu, dzięki czemu gwarantują jeszcze wyższy stopień bezpieczeństwa.
Isofix

Ogólnie rzecz biorąc, system ten wprowadzony został właśnie po to, aby najmłodszym pasażerom zapewnić nie tylko wygodna jazdę, ale przede wszystkim bezpieczną. Od jedenastu lat stosowanie tego systemu na całym świecie jest już czymś standardowym. Kupując zatem fotelik dla dziecka, zawsze trzeba zwracać uwagę na to czy system ów został w nim wykorzystany. To także świadczy o jakości produktu.

Producentom rozmaitych akcesoriów motoryzacyjnych leży na względzie – a przynajmniej leżeć powinno – dobro użytkowników, ich wygoda i bezpieczeństwo. Dotyczy to także dzieci. Te, jak wiadomo, podróżować muszą w fotelikach, które z kolei dostosowuje się do wielu czynników, między innymi do wagi dziecka. W fotelikach znajduje właśnie zastosowanie system ISOFIX, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa małego pasażera. Widać to chociażby na przykładzie fotelików dla dzieci mieszczących się w przedziale wagowym pomiędzy piętnastoma kilogramami a trzydziestoma sześcioma.

Korzyści płynące z zastosowania w nich powyżej wspomnianego systemu są ogromne. Zostają przede wszystkim zmniejszone obciążenia, jakie podczas kolizji oddziałują na takie części ciała dziecka jak głowa, brzuch biodra oraz ramiona. Fotelik dobrej jakości z powyższym systemem nie powinien się przy bocznym zderzeniu przesuwać, a jeśli już tak się stanie, nie powinno się to dziać w dużym zakresie. Nawet wtedy dziecko musi mieć zapewnioną stabilność.