Szkolenie psa przy użyciu Klikera

Każdy pies jest inny, dlatego powstały różnorodne metody, które mają na celu skuteczną i sprawną tresurę. Jak wiadomo, nie trzeba zatrudniać profesjonalisty, aby nasz pies stał się posłuszny i wykonywał wszelkie komendy. Sporo osób podejmuje się samodzielnego szkolenia swojego ulubieńca. Warto rozpocząć trening jak najszybciej, zanim pies wykształci swoje własne nawyki. Jedną z metod jest stosowanie obroży elektronicznych, które wysyłają impulsy sugerujące psu, że dane zachowanie nie jest przez nas akceptowane i powinien z niego zrezygnować. Mimo, że metoda ta jest bodajże najskuteczniejsza, a na pewno najszybciej przynosi efekty, istnieje grono zwolenników metod tzw. pozytywnych, czyli opierających się na nagradzaniu prawidłowych reakcji psa na wydaną komendę. Do tego rodzaju sposobów szkolenia należy bez wątpienia metoda klikerowa.

Kliker? Co to takiego?Stała się ona na tyle popularna, że w Internecie można znaleźć profesjonalnych treserów reklamujących się właśnie poprzez obwieszczenie, że używają do tresury wyłącznie klikera. Czym jest to tajemnicze urządzenie? To mały przyrząd z wbudowaną blaszką. Emituje on dźwięki, na których zmianę zareaguje psie ucho. Połączenie sygnału z następującą niedługo po nim nagrodą pozwala wykształcić u psa kojarzenie faktów z ich konsekwencjami. Kiedy po wykonaniu polecenia „siad” usłyszy on dźwięk klikera, a chwilę później dostanie swój ulubiony przysmak, będzie wiedział, że taka reakcja na komendę właściciela skutkuje pozytywnymi konsekwencjami.

Warto zaopatrzyć się w takiego pomocnika, ponieważ metoda kar i nagród jest jedną z najskuteczniejszych. Kliker można schować do kieszeni, bo posiada niewielkie rozmiary, albo przypiąć do paska spodni. Należy jednak pamiętać, że nie jest to urządzenie szkolące naszego pupila, a jedynie pozwalające uprzedzić go o nadchodzącej nagrodzie za dobrze wykonane polecenie. Należy pamiętać, że pies musi usłyszeć sygnał zaraz po wykonaniu zadania. W przeciwnym razie nie skojarzy powiązania swojego zachowania z sygnałem i nagrodą, którą tez zwiastuje. Warto poczytać na temat pozytywnych metod szkolenia psa, a nawet zasięgnąć opinii profesjonalisty. Wysiłek, jaki włożymy w zdobycie informacji oraz tresurę, zaowocuje posłusznym psiakiem, jakim miło jest pochwalić się przed rodziną i znajomymi. Tym bardziej, kiedy sami jesteśmy odpowiedzialni za jego wyszkolenie.

Zostaw komentarz