Istotne czynniki w szkoleniu psa

Przy tresowaniu psa liczy się bardzo wiele istotnych cech. Jednymi spośród nich – i chyba tymi najbardziej istotnymi – są systematyczność oraz konsekwencja. Trzeba zatem założyć sobie, że każdego dnia na pracę z psem pod kątem uczenia go sztuki właściwego wykonywania poleceń przeznacza się tyle i tyle czasu. Kolejny krok to przestrzeganie tychże założeń i nie robienie od nich jakichkolwiek odstępstw. Oczywiście, trzeba przy tej okazji znać swoje możliwości, żeby potem nie było żadnych rozczarowań. To jedna sprawa, a poza tym i psu będzie wówczas o wiele prościej do pewnych rzeczy się przyzwyczaić. Kiedy będzie widzieć, że jego właściciel jest w niektórych kwestiach systematyczny, sam w końcu się do tego dostosuje. Nieodłącznie w parze z systematycznością idzie konsekwencja. To także o tyle specyficzna cecha, że naprawdę bardzo trudno jest wprowadzać ją w praktykę. Zapewne każdy sam o tym doskonale wie – i to wcale niekoniecznie w kontekście tresowania psa. Odnosi się to też do bardzo wielu innych rzeczy. Pamiętać tutaj trzeba też o jednej bardzo istotnej sprawie, a mianowicie o tym, że pies – nawet młody – momentalnie wyczuje brak tejże konsekwencji.

Jeżeli tylko trafi pod tym względem na jeden chociażby moment słabości u swojego pana, nie będzie miał skrupułów i natychmiast ten fakt wykorzysta. Mówiąc natomiast innymi słowy, wystąpi tutaj zjawisko znane doskonale jako wchodzenie komuś na głowę. Jeżeli właściciel chociażby jeden tylko raz na coś takiego swojemu psu pozwoli, to będzie miał tak już cały czas – w efekcie wszystkie wysiłki i starania pójdą na marne. Poza tym też konsekwencja dotyczy bardzo wielu aspektów związanych z tresurą psa. Konsekwencja to między innymi ton, jakim wydawane są psu polecenia – powinien być on zawsze taki sam, podobnie jak i natężenie głosu i tym podobne. W praktyce jest to niestety bardzo do wykonania, aczkolwiek istnieją sposoby pozwalające na bardo skuteczne uporanie się z tym akurat aspektem konsekwencji. Takowym rozwiązaniem są elektryczne obroże antyszczekowe. Działają one m.in. w oparciu o impulsy elektrostatyczne – ich natężenie zawsze będzie takie, na jakim poziomie zostanie ustawione. Można spotkać również obroże, których impuls wzrasta w miarę szczekania psa. Komendy głosowe, pomimo najszczerszych nawet chęci, takiego rezultatu nie dadzą.

Obroże tutaj opisywane mają jeszcze tę jedną niezmiernie cenną zaletę, że można dzięki nim reagować natychmiast. Jest niewłaściwe zachowanie – jest od razu upomnienie w postaci impulsu. Za którymś razem – bo też nie ma co liczyć, że od razu – skojarzy wreszcie oba te zajścia i kolejnym razem, jak będzie się chciał zachować niepoprawnie, zastanowi się nad tym czy mu się to w ogóle opłaca. Generalnie rzecz biorąc, stosowanie elektrycznych obroży treningowych bardzo pomaga w tym, aby zachować tak bardzo potrzebne przy tresurze systematyczność oraz konsekwencję. Dlatego też właśnie szkolenie z obroża elektryczną uchodzi aktualnie za zdecydowanie najbardziej efektywne spośród wszystkich dostępnych możliwości. Kwestię zakupienia takiej obroży należy zatem przemyśleć sobie odpowiednio wcześniej. Koniecznie też trzeba stosować ją zgodnie z instrukcją obsługi, a ta informuje między innymi o tym, że obroża może być stosowana tylko i wyłącznie u psa, który skończył pół roku. Ponadto zwierzę musi cieszyć się bardzo dobrym stanem zdrowia i znać te najbardziej podstawowe spośród komend jakie wydaje się psom.

Zostaw komentarz