Gdy pies łapie za nogawki

W dzisiejszych czasach jest na rynku wiele produktów, dzięki którym tresura psa nawet i na domowy użytek przebiega zdecydowanie sprawniej. Pamiętać trzeba, że żadne urządzenia nigdy nie będą w stanie zastąpić człowieka – to od niego przede wszystkim zależy to, jak będzie zachowywał się pies i tym podobne. Poza tym do każdego zwierzęcia trzeba mieć indywidualne podejście – psy także są istotami z charakterami, ponadto mają rozmaite usposobienia. Oczywiście, w obrębie każdej jednej rasy wyszczególnić można pewne charakterystyczne dla niej cechy, aczkolwiek nie wolno zapominać o indywidualnym traktowaniu każdego jednego czworonoga.

Im pies młodszy, tym więcej problemów wychowawczych sprawia – co oczywiście nie oznacza, że i dorosłe zwierzę nie potrafi narozrabiać, nie mniej jednak ze szczeniakami jest najwięcej kłopotów. Jednym z takich właśnie problemów pojawiających się często o młodych psów jest łapanie przechodniów czy gości za nogawki. Można to zaobserwować u takich ras jak dla przykładu owczarki niemieckie (ale nie tylko). To dość krępująca dla właściciela psa przypadłość – tym bardziej, że pupil na żadne rozkazy etc. reagować nie chce.

Pomocne w tej sytuacji mogą się okazać obroże treningowe. Specjaliści zalecają także, nauczenia psa komendy “nie rusz”. Taka elektryczna obroża pomoże wyegzekwować posłuszeństwo i wysłuchanie takiej komendy.Trzeba jednak pamiętać by stosować bezpieczne obroże elektroniczne, na przykład takie z certyfikatem ECMA, która można znaleźć w wielu markowych sklepach internetowych wpisując w google hasło np. elektryczna obroża. Certyfikowane elektryczne obroże do tresury psów oferują na pewno SportDOG, PetSafe czy Innotek.

Korzystając z bodźców negatywnych nie można rezygnować z pozytywnych bodźców. Na przykład można stosując elektroniczną obrożę trzymać w drugiej dłoni jakiś psi smakołyk i pokazać go zwierzęciu, żeby dobrze go zobaczyło. Wówczas należy wydać stanowczym głosem polecenie o powyższej treści. Jeżeli odniesie ono pożądany efekt, trzeba psa nagrodzić przez podanie mu lepszego smakołyka z drugiej dłoni.

Zostaw komentarz